LOGIN / REGISTER

Scientific Committees

Computational Mechanics (Solids, Structures and Coupled Problems) Committee


Giulio Alfano, UK
Olivier Allix, France
Harm Askes, UK
Charles Augarde, UK
Ferdinando Auricchio, Italy
Yuri Bazilevs, USA
Javier Bonet, UK
Marc Bonnet, France
Stephane Bordas, Luxembourg
Tadeusz Burczynski, Poland
JS Chen, USA
Fehmi Cirak, UK
Alain Combescure, France
Claudia Comi, Italy
Laura De Lorenzis, Germany
Eduardo de Souza Neto, UK
Vikram Deshpande, UK
Pedro Diez, Spain
Josef Eberhardsteiner, Austria
Charbel Farhat, USA
Jacob Fish, USA
Marc Geers, Netherlands
Somnath Ghosh, USA
Antonio Gil, UK
Dan Givoli, Israel
Peter Gosling, UK
Anthony Gravouil, France
Isaac Harari, Israel
Gerhard Holzapfel, Austria
Tom Hughes, USA
Michal Kleiber, Poland
Trond Kvamsdal, Norway
Pierre Ladevèze, France
Ragnar Larsson, Sweden
Gui-Rong Liu, USA
Wing-Kam Liu, USA
Xiaoyu Luo, UK
Herbert Mang, Austria
Gunther Meschke, Germany
Nicolas Moes, France
Jean-François Molinari, Switzerland
Carlos Mota Soares, Portugal
Tinsley Oden, USA
Roger Ohayon, France
Xavier Oliver, Spain
Eugenio Oñate, Spain
Jerzy Pamin, Poland
Anna Pandolfi, Italy
Manolis Papadrakakis, Greece
Umberto Perego, Italy
Djordje Peric, UK
Jean-Philippe Ponthot, Belgium
Ekkehard Ramm, Germany
Alessandro Reali, Italy
Daya Reddy, South Africa
Stefanie Reese, Germany
Giancarlo Sangalli, Italy
Bernhard Schrefler, Italy
Bert Sluys, Netherlands
Erwin Stein, Germany
Paul Steinmann, Germany
Bob Svendsen, Germany
Kenjiro Terada, Japan
Tero Tuovinen, Finland
Garth Wells, UK
Barbara Wohlmuth, Germany
Peter Wriggers, Germany

Computational Fluid Dynamics Committee

Rémi Abgrall, Switzerland
George Barakos, UK
Marek Behr, Germany
Matania Ben-Artzi, Israel
Jesus Blanco, Spain
Andreas Boudouvis, Greece
Annalisa Buffa, Italy
Tomás Chacón, Spain
Francisco Chinesta, France
Herman Deconinck, Belgium
Dimitris Drikakis, UK
David Emerson, UK
Miloslav Feistauer, Czech Republic
Herve Guillard, France
Jens Harting, Netherlands
Oubay Hassan, UK
Guillermo Hauke, Spain
Charles Hirsch, Belgium
Antonio Huerta, Spain
Sergio Idelsohn, Spain
Raad Issa, UK
Milos Kojic, Serbia / USA
Barry Koren, Netherlands
Tomasz Kowalewski, Poland
Duncan Lockerby, UK
Rainald Löhner, USA
Irina Martin-Demina, France
Omar Matar, UK
Claus-Dieter Munz, Germany
Perumal Nithiarasu, UK
Jaime Peraire, USA
Olivier Pironneau, France
Riccardo Rossi, Spain
Wolfgang Schröder, Germany
Ruben Sevilla, UK
Spencer Sherwin, UK
James Sprittles, UK
Harvey Thompson, UK
Ismail Tuncer, Turkey
Harald van Brummelen, Netherlands
Kris van der Zee, UK
Roberto Verzicco, Italy
Wolfgang Wall, Germany
Yonghao Zhang, UK